Revani Deyip Geçmeyin

Orjinal bir revani yaparsanız, her çatal batırmada “foşur foşur” süngerimsi bir ses duyarsınız. 🙂

Bu tarifte yağ ve yoğurt yok, ev usulü  revanilerden farkı bu bana göre.

Özel bir şirketin aşçısından aldığımız bu nefis tarifin ölçülerini ben küçük bir tepsiye göre uyarladım. Eğer en büyük fırın tepsisiyle yapmak istiyorsanız vereceğim bu ölçünün 3 katını uygulamanız gerekmekte.

Ayrıca gram ölçülerini tartısı olmayanlar için bardak ve kaşıkla ölçtüm. Umarım böylelikle herkes evinde dener ve gerçek revaninin tadına varır.

fotoğraf 2

Revani Malzemeleri :

5 yumurta

1 çay bardağı + 1 kaşık tozşeker (100 gr.)

1,5 çay bardağı irmik (100 gr.)

2 çay bardağı un (100 gr.)

1 vanilya

1 kabartma tozu

Şerbeti :

( Yarım kg ) 2,5 su bardağı şeker

( Yarım litre ) 2,5 su bardağı su

Bir dilim limon

Revaninin keki için yumurtaları şekerle birlikte çok güzel köpürtmemiz gerekiyor. Profesyonel mikseri olanların işi burda biraz daha kolay, el mikseriyle de 15-20 dakika sürekli çırpmanız ve yumurtanın tamamen beyaz bir köpük olmasını sağlamanız gerekir. Vanilya ve bir tutam tuzda yumurtalar köpürürken ekleyelim. İrmiğin üzerine elenmiş un ve kabartma tozu ekleyip kaşıkla karıştıralım ve stand mikseri düşük seviye alıp unlu karışımdan birer kaşık ekleyerek çok hafifçe karıştırma moduna alalım. El mikseri kullananlarda kuru malzemeyi ekledikten sonra tahta bir kaşık yada spatulayla alttan üstte yumurtayı söndürmeden karıştırmalı.

28-30 cm çapında bir tepsinin tabanını margarinle yağlayalım. Kek karışımını yavaş yavaş tepsiye dökelim. Üzerini düzeltip tepsiyi bir iki kere tezgahın üzerine vuralım ki, içindeki hava kabarcıkları çıksın ve kekimiz düzgün bir şekilde kabarsın.

180 derece az ısınmış fırına tepsimizi verelim. Bu esnada şerbet için gerekli malzemeyi küçük bir tencereye alalım ve kaynamaya bırakalım. Revani kekimiz fırında pişerken sadece dışardan gözlemleyelim, kesinlikle kapağı açmayalım. Kekimiz iyice kızardığında ve kabarması durduğunda fırının ısısını biraz düşürelim. 10 dakika daha düşük ısıda pişen kekimizin ortasına bir kürdan batıralım, kürdan temiz çıkıyorsa revanimiz pişmiş demektir.

fotoğraf 3

Fırından çıkan revaniye ilk sıcaklığı geçince, (1-2 dakika sonra) sıcak şerbeti kepçeyle yavaş yavaş dökelim. Her tarafını eşit ıslatmaya gayret edelim ve en son tüm şerbeti revaninin üzerine dökelim. Tepsinin üzerini başka bir tepsiyle daha örtelim, bu sayede şerbeti çok daha hızlı çekecektir.

Bu tatlıyı akşamdan yaparsanız, ertesi güne tadı tam oturmuş olacaktır.

Gün içerisinde yaptığınızda 3-4 saat sonra dilimleyip servise sunabilirsiniz.

Herkese şimdiden kolaylıklar dilerim.

Afiyetle Olsun…

Yazar hakkında Tüm gönderileri gör

Büşra Toktaş Teke

3 YorumYorum yaz

  • Hem şerbetin hemde kekin sıcakken buluşturulması bana ilginç geldi çünkü genelde bırınin sıcak bırının soguk olması gerekmıyo mu şerbeti çekmesi açısından?

    • Bu tarifin diğer revanilerden farkı, içerisinde süt yada yoğurt bulunmaması. Dolayısıyla ikisininde sıcak olması çekmesini engellemiyo, bilakis şerbetini çabucak emiyor.

Bir cevap yazın

E-mail adresiniz yayınlanmaz. İşaretli * alanların doldurulması mecburidir.